Jak wynika z raportu “Aktywny powrót do szkół” przeprowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie — 94 proc. przebadanych dzieci w wieku do 12 lat ma niedostateczny poziom sprawności ruchowej.
– 88 proc. dzieci z klas I-III nie potrafi wykonać przewrotu w przód;
– rzut i chwyt piłki potrafiło wykonać zaledwie 14 proc.;
– w klasach IV-VI zaledwie 26 proc. uczniów umie kozłować piłkę;
– a w klasach VII-VIII 22 proc. potrafi pokonywać przeszkody w biegu.
Jeszcze cztery dekady temu (badania z 1979 r.) dziesięciolatki były w stanie wykonać zwis na drążku przez 24 sekundy. Teraz w takiej pozycji są w stanie wytrzymać jedynie osiem sekund!
Przeciętny siedmiolatek był w stanie skoczyć w dal średnio prawie 130 cm, dziś już nie więcej niż 100 cm.
Pogorszyła się także wydolność dzieci podczas biegu — dziś potrzebują aż 40 sekund więcej niż kilkadziesiąt lat temu, by pokonać dystans 600 metrów.
Jak widzicie wyniki, są zatrważające… Najwyższy czas coś z tym zrobić!
Zadanie głowie dla rodziców i edukatorów… Dajmy dzieciom możliwość poprawy ich stanu sprawności i co się z tym wiąże również zdrowia! Obudźmy drzemiący w nich naturalny potencjał ruchowy, zainspirujmy i zmotywujmy je do działania!
Nie wiecie jak to zrobić?
Niech zatem jako inspiracja do działania posłuży Wam scenariusz lekcji wychowania fizycznego dla klas I-III, który opracowałem dla fundacji Uniwersytet Dzieci.
Podczas lekcji uczniowie poznają termin ruchu naturalnego i płynące z niego korzyści. Wyjdą z nauczycielem do parku lub lasu, by poznać nowe sposoby ruchu poza salą gimnastyczną. Będą wykorzystywać elementy napotkane w przestrzeni, takie jak: pnie drzew, kamienie, trawę, by wymyślać formy ruchu. Doświadczą współpracy w drużynie i przekonają się, jak trenowanie ciała może pomóc im w codziennym funkcjonowaniu.
Główne cele zajęć dla uczniów:
Zdobycie wiedzy o ruchu naturalnym;
Więcej szczegółów znajdziecie w linku poniżej:
http://wklasie.uniwersytetdzieci.pl/scenariusz/jak-trenowac-w-lesie
Działajmy zatem i miejmy realny wpływ na sprawność najmłodszych!
Jeżeli zaciekawił Cię ten temat i masz jakieś pytania, to zapraszam do kontaktu:
E-mail: kontakt@ruchnaturalny.pl