Życie na podłodze

— Wróćmy do podstaw!

trener personalny Bydgoszcz

Przez zdecydowaną większość naszej historii ewolucyjnej stale wchodziliśmy w interakcje z ziemią. Niezależnie od tego, czy siedzieliśmy, chodziliśmy, bawiliśmy się, polowaliśmy, jedliśmy czy spaliśmy, zawsze mieliśmy bliski kontakt z ziemią. Od czasu wynalezienia butów, krzeseł, łóżek i toalet, istnieje rosnąca tendencja do całkowitego odłączenia się od podłoża.

Nasze nowoczesne środowisko i kultura są wręcz stworzone do tego, aby odłączyć nas od ziemi. Mamy fotele, krzesła i kanapy na każdą okazję, które utrzymują nas w jednej, nienaturalnej pozycji przez wiele godzin — od jazdy samochodem, przez pracę siedzącą, jedzenie, rozrywkę, a nawet relaks.

Urok tych wynalazków polega na tym, że zapewniają nam „komfort”, ale poleganie na tych sztucznych podporach w rzeczywistości w ogromnym stopniu przyczynia się do problemów aparatu ruchu, sztywności, osłabienia ciała i bólu. Krótkoterminowy komfort nieuchronnie skutkuje poważnymi trudnościami w dłuższej perspektywie, siejąc spustoszenie w naszych ciałach.

Praktyka „życia na podłodze” może odegrać ogromną rolę w zapobieganiu i odwracaniu tych problemów poprzez stwarzanie możliwości do spontanicznego ruchu w wielu codziennych aktywnościach, które możemy robić, siedząc i poruszając się na ziemi.

Życie na podłodze = Dłuższe i zdrowsze życie

Sprawne przechodzenie z pozycji leżącej lub siedzącej na ziemi do pełnej pozycji stojącej jest niezwykle ważną umiejętnością – w rzeczywistości stopień, w jakim możesz usiąść i podnieść się z ziemi przy minimalnym wsparciu, jest doskonałym prognostykiem śmiertelności. Niestety większość ludzi zatraca tę umiejętność, co naraża ich na znacznie większe ryzyko kontuzji i ogólną obniżoną jakość życia.

Otóż niedawne badanie grupy brazylijskich i amerykańskich naukowców opublikowane w czasopiśmie „European Journal of Preventive Cardiology” pokazały, że łatwość (albo trudność), z jaką ludzie w średnim wieku i starsi siadają na podłodze i samodzielnie z niej wstają, pozwala przewidzieć długość ich życia. Badacze stwierdzili również, że sprawność ruchowa nie wynikała w tym przypadku tylko z siły dolnych partii ciała — była to kwestia mobilności, stabilności, równowagi i koordynacji.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego badania, kliknij TUTAJ.

Zachęcam Cię również do przeprowadzenia testu ze wspomnianego badania na sobie i swoich bliskich. Dzięki temu w łatwy sposób sprawdzisz stan swojej sprawności i czy obecny styl życia nie sprawia, że jesteś narażony na wspomniane w badaniu problemy.

Jak przeprowadzić taki test? To bardzo proste! Na poniższym filmiku pokazuję jak to zrobić.

Przygotowanie:

1. Załóż luźne ubranie, które nie ogranicza ruchów i zdejmij obuwie.

2. Wybierz swobodne miejsce na podłodze.

Test:

1. Jeśli uważasz, że może Ci być potrzebne wsparcie, stań przy ścianie lub stabilnym meblu.

2. Przesuń jedną stopę przed drugą i usiądź na podłodze ze skrzyżowanymi nogami, unikając przytrzymywania się czegokolwiek (chyba, że czujesz się bardzo niepewnie).

3. Wstań z siadu skrzyżnego, minimalizując użycie dłoni, kolan oraz innych pomocy. Pamiętaj, że utrzymanie równowagi ułatwi lekkie pochylenie ciała z rękami wysuniętymi przed siebie.

Ocena wyników:

1. Przyznaj sobie początkowo 10 punktów.

2. Odejmuj po jednym punkcie za każdą z poniższych asyst lub problemów:

   – Oparcie dłonią o ścianę lub inną powierzchnię,

   – Położenie dłoni na ziemi,

   – Dotknięcie kolanem podłogi,

   – Oparcie się na bokach nóg,

   – Utrata równowagi.

Interpretacja wyników:

– 10 punktów: Idealnie. Utrzymuj dotychczasowy poziom umiejętności, regularnie wykonując ćwiczenia fizyczne.

– 7-9 punktów: Gratulacje, prawie idealnie. Praktyka może jeszcze nieco poprawić równowagę lub elastyczność bioder.

– 3-6 punktów: Masz potencjał, ale potrzebujesz intensywniejszej pracy. Skup się na poprawie zakresu ruchu bioder.

– 0-2 punkty: Opanowanie siadania i wstawania wymaga praktyki. Ćwicz regularnie, poprawiaj swoją mobilność, elastyczność, stabilność i równowagę. Wszystkie te cechy możesz rozwijać, siadając na podłodze i wstając z niej oraz wykonując ukierunkowane ćwiczenia.

Nie zniechęcaj się wynikiem — traktuj go jako punkt wyjścia do oceny swoich umiejętności i motywację do dalszych postępów. Niezależnie od rezultatu, regularne ćwiczenia przyczynią się do poprawy zdolności siadania i wstawania. Pamiętaj również, że styl życia na podłodze pomoże Ci w osiągnięciu zadowalających rezultatów. Jeżeli nie wiesz jak zacząć, czytaj dalej…

Czy istnieje sposób, aby polepszyć jakość swojego życia, żyć dłużej oraz cieszyć się sprawnością przez długie lata?

Tak!! Zmień swój styl życia na bardziej zdrowy i naturalny! — szerzej piszę o tym TUTAJ.

Dodatkowo w ramach reorganizacji i zmian w swoim stylu życia przesiądź się na podłogę 😉

Siedzenie na podłodze w różnych pozycjach to niesamowity sposób na wystawienie swoich stawów na wiele różnych zakresów ruchu, których nigdy nie doświadczyłbyś, siedząc na krześle. Większość ludzi pomimo praktyki ćwiczeń rozciągania i mobilizowania odczuwa sztywność kręgosłupa, bioder, kostek i stóp. Dzieje się tak, ponieważ nie zdają sobie sprawy, że siedząc przez cały dzień na krześle, czy fotelu usztywniają się i niweczą efekty robionych ćwiczeń.

Dzięki częstemu siedzeniu na podłodze nie będziesz musiał poświęcać dodatkowego czasu na mobilizowanie i rozciąganie! Twoje ciało będzie się uelastyczniać i wzmacniać tak jakby przy okazji wykonywania różnych czynności w pozycjach siedzących na ziemi i to przez cały dzień!

Zajmijmy się zatem wdrażaniem życia na podłodze!

życie na podłodze

Przede wszystkim zadbaj o swoje otoczenie, które będzie wspierało wprowadzanie nowych nawyków. Stwórz przyjazne przestrzenie do pracy i wypoczynku. Zredukuj ilość lub pozbądź się mebli w swoim domu, które Cię usztywniają i osłabiają (krzesła, fotele, kanapy, sofy). Pozbycie się niektórych mebli odgraci Twoje mieszkanie, dzięki temu będziesz mieć więcej przestrzeni i okazji do ruchu (oczywiście nie musisz od razu wyrzucać swojej ulubionej kanapy, wystarczy, że po prostu z niej zejdziesz ;)). Nie musisz także siedzieć na gołej podłodze, wykorzystaj maty, koce, poduszki, bolstery. Przyda się również nisko osadzony stolik kawowy, przy którym możesz jeść, uczyć się, pracować etc.

Następnie stopniowo wykonuj wszelkie codzienne czynności, siedząc w różnych pozycjach na podłodze, takie jak: jedzenie, nauka, praca, odpoczynek, rozmowy, rozrywka, czekanie na coś etc. Określ punkt wyjścia i stopniowo wydłużaj czas spędzony w siedzeniu na podłodze. Zacznij od pięciominutowego, wielokrotnego siedzenia w ciągu dnia. Gdy uznasz, że możesz wydłużyć czas, to zrób to! Jeśli czujesz, natomiast, że…

Siedzenie na podłodze sprawia Ci problem…

Pamiętaj, że na początku może być to niewygodne, jednak z czasem i ekspozycją możesz nauczyć się znajdować komfort w tym dyskomforcie. Będziesz często się wiercił i zmieniał pozycje… i o to właśnie chodzi! Ponieważ najlepsza pozycja siedząca to KAŻDA NASTĘPNA! Dzięki częstym zmianom unikniesz usztywnienia i bólu, poprawisz krążenie, odżywisz i uelastycznisz swoje ciało, a życie na podłodze stanie się przyjemną i znaczącą praktyką! Aby tak się stało, poniżej zamieszczam rozwiązania najczęstszych problemów, z którymi możesz się spotkać w początkowym okresie wdrażania zmian.

Problem

Kiedy siedzę na ziemi ze skrzyżowanymi nogami, moje kolana są uniesione i czuję spięcie całego ciała.

Rozwiązanie

Usiądź na poduszce do medytacji, niskim stołku lub zwiniętym kocu, dzięki temu będziesz mógł swobodnie opuścić kolana. Jeśli siedzisz dość wysoko, a kolana nadal są uniesione, zastosuj dodatkowe podparcie pod kolana, pozwoli Ci to przyjąć wygodniejszą pozycję.

Problem

Kiedy siedzę na ziemi ze skrzyżowanymi nogami, boli mnie dolna część pleców. Kręgosłup mi się strasznie zaokrągla i czuję, że muszę pochylić się do przodu, żeby się nie przewrócić do tyłu.

Rozwiązanie

Zastosuj poprzednie rozwiązanie: usiądź na jakimś podwyższeniu, pozycja z opuszczonymi kolanami pomoże miednicy i kręgosłupowi przyjąć wyprostowaną, neutralną pozycję.

Problem

Twarda podłoga jest niewygodna i rani kościste części moich kostek, stóp i pośladków!

Rozwiązanie

Spróbuj usiąść na poduszce, macie do ćwiczeń lub złożonym kocu. Jeśli jesteś przyzwyczajony do siedzenia tylko na miękkich przedmiotach, możesz potrzebować trochę czasu, aby się dostosować.

Problem

Mogę siedzieć prosto tylko przez kilka minut, zanim zacznę się garbić.

Rozwiązanie

W porządku! Kiedy zauważysz, że się garbisz, spróbuj przyjąć inną pozycję. Dobrym pomysłem na początku jest także przeplatanie siedzenia i pozycji półleżącej na boku lub plecach, dzięki temu pozwolisz odpocząć mięśniom tułowia.

Problem

Kiedy siedzę prosto bez oparcia pleców, ciężko mi oddychać.

Rozwiązanie

Jeśli czujesz, że nie możesz wziąć głębokiego oddechu, prawdopodobnie nieświadomie spinasz mięśnie brzucha, to uniemożliwia swobodną pracę układu oddechowego. Poświęć trochę czasu na rozluźnienie brzucha poprzez spokojny, głęboki oddech nosem, utrzymując wyprostowaną sylwetkę.

Problem

Kiedy siedzę na podłodze, moje stopy i nogi drętwieją.

Rozwiązanie

Pamiętaj, że istnieje wiele sposobów ułożenia ciała. Jeśli podczas siedzenia w jednej pozycji odczuwasz mrowienie w kończynach, zmień pozycję na inną. Czasami może być konieczne podniesienie się i rozruszanie. Tak naprawdę o to chodzi, o RUCH!

Problem

Nie mogę się zrelaksować, siedząc na podłodze. Zdecydowanie wolę moją wygodną kanapę.

Rozwiązanie

Rozumiem Cię! Mimo, że większość czasu w pozycji siedzącej spędzam na podłodze, lubię także wygodnie się „ułożyć” na miękkim i wygodnym siedzisku. W tym celu świetnie sprawdzi się wygodny, miękki dywan lub koc oraz ulubione poduszki, które polepszą Twój komfort.

Jeżeli podczas siedzenia na podłodze doświadczasz innych problemów, niż opisane wyżej, napisz do mnie. Postaram się dać Ci wskazówki, które pomogą je rozwiązać i pozwolą cieszyć się z korzyści życia na podłodze 🙂

Życie na podłodze na co dzień

Oto kilka przykładów strategii, które możesz wdrożyć w ramach praktyki życia na podłodze: 

– Swoją poranną kawę wypij w pozycji głębokiego przysiadu, dzięki temu zapewnisz sobie dawkę ruchu o poranku i „naoliwisz” stawy. W tej pozycji możesz robić sobie w ciągu dnia mini przerwy np. na wypicie szklanki wody lub konwersację z kimś. W rezultacie pozwoli Ci to utrzymać w dobrej kondycji kostki, kolana i biodra.

– Posiłki jedz przy nisko osadzonym stoliku, taki sposób jedzenia usprawni procesy trawienne. Jako ciekawostkę dodam, że w Japonii zwraca się szczególną uwagę na etykietę spożywania posiłków, obowiązuje tam specyficzny sposób siedzenia przy stole, który nosi nazwę „seiza”.

– Jeżeli masz możliwość pracy zdalnej, to zorganizuj sobie „biurko”, przy którym możesz pracować, siedząc na podłodze. Będziesz wykonywał swoje obowiązki i dodatkowo wzmacniał ciało. Nie wierzysz? Przekonaj się sam! Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile ruchu możesz uzyskać w czasie kilku godzin pracy. Jeśli nie posiadasz niskiego stolika, rozważ umieszczenie laptopa na krześle przy biurku i siedzenie na podłodze. Dzięki temu nadal będziesz mieć dostęp do całego sprzętu domowego biura.

– Rozmowy telefoniczne przeprowadzaj siedząc na podłodze 🙂 Ileż możliwości ruchowych dają takie konwersacje… Wybierz moment w ciągu dnia, w którym zazwyczaj siedzisz na krześle, a następnie usiądź na podłodze (nawet jeśli ma to być tylko kilka minut).

– Możesz także wykonywać pracę twórczą lub poświęcać się swoim pasjom, siedząc na podłodze.

– Swoją ulubioną książkę czytaj, siedząc na poduszce. Delektuj się lekturą jednocześnie się rozciągając!

– Następnym razem, kiedy będziesz grał w gry planszowe lub układał puzzle z przyjaciółmi przenieście się na podłogę 😉

– Masz zwyczaj oglądania filmu lub serialu leżąc wygodnie na kanapie Proponuję małą zamianę… Tym razem oglądaj, siedząc na podłodze w różnych pozycjach. Połączysz przyjemne z pożytecznym 🙂 Ps. Nie przejmuj się tym, że pod koniec seansu Twoja pozycja nie będzie siedząca 😉

– Wprowadzić spanie na podłodze 😉 Dlaczego warto to zrobić? Prowadzimy nadmiernie komfortowe życie, a cała ta przytulność czyni nas miękkimi. Większość grubych materacy i te z pianki memory ograniczają ruch. Zamykają Cię w jednej pozycji, uniemożliwiając naturalne obracanie się ciała w ciągu nocy. Bóle, które większość ludzi odczuwa po przebudzeniu, wynikają z wielogodzinnego braku ruchu. Spanie na podłodze niesie wiele korzyści. Łagodzi ból pleców, pomaga poprawić postawę, zmniejsza napięcie w ramionach, zapobiega przegrzaniu organizmu oraz poprawia krążenie krwi. Dodatkowo codzienne wstawanie z podłogi i schodzenie na nią wzmacnia ciało. Tak naprawdę będziesz spać lepiej, osiągniesz głębszą jakość snu i obudzisz się w dobrym nastroju. Jeśli postanowisz przenieść swoje miejsce snu na podłogę, zalecam wprowadzenie tej zmiany stopniowo i z rozwagą. Taki proces ułatwi adaptację Twojego ciała, zwiększając jednocześnie szanse na doświadczanie potencjalnych korzyści. Wykorzystaj w tym celu różnego rodzaju maty, koce i poduszki. Potraktuj to, jak trening… na początku nigdy nie jest łatwo, ale z czasem konsekwentna praktyka przynosi rezultaty.

Oczywiście nie musisz wdrażać tego wszystkiego od razu w całości – po prostu zacznij od jednego, możliwego do osiągnięcia nawyku i stopniowo wprowadzaj inne!

Różnorodność sposobów siedzenie na podłodze!

Kiedy już wprowadzisz nowe nawyki, pamiętaj o różnorodności pozycji  i wszechstronnym zastosowaniu ich na codzień. Zmieniaj je często, przechodź między jedną a drugą, wierć się, przeciągaj i baw się możliwościami ruchu! Oto przykłady niektórych pozycji, które warto wdrożyć.

Podsumujmy zatem korzyści, jakie niesie ze sobą życie na podłodze…

  1. Zwiększanie ruchomości: Siedzenie na podłodze zachęca do zmieniania pozycji ciała, co pomaga w utrzymaniu pełnej gamy ruchów w stawach i zwiększaniu ich mobilności.
  2. Rozwijanie elastyczności: Siedzenie w różnych pozycjach na podłodze pomaga w rozciąganiu mięśni i ścięgien, co z kolei przyczynia się do zwiększenia elastyczności.
  3. Wspieranie zdrowia stawów: Przeniesienie się na podłogę może pomóc w uniknięciu długotrwałego siedzenia na krześle i w konsekwencji zmniejszeniu obciążenia stawów biodrowych i kolanowych.
  4. Aktywacja mięśni core: Zwiększysz zaangażowania mięśni głębokich w porównaniu do siedzenia na krześle, co pomoże w utrzymaniu stabilności kręgosłupa.
  5. Poprawa postawy: Utrzymasz naturalną krzywiznę kręgosłupa, co przyczyni się do poprawy postawy ciała.
  6. Wzmacnianie mięśni nóg: Siedzenie na podłodze zwykle wymaga większego wysiłku mięśni nóg do utrzymania stabilności, co może przyczynić się do ich wzmacniania.
  7. Ułatwianie ruchu ciała: Stworzysz więcej możliwości do ruchu, co może być korzystne dla ogólnej mobilności.
  8. Zwiększenie świadomości ciała: Zwiększysz świadomość ciała poprzez lepsze poczucie równowagi, koordynacji i kontroli ruchu.

Znając już najważniejsze korzyści związane z życiem na podłodze warto wprowadzić opisane w tym artykule zasady, które staną się Twoimi nowymi, zdrowymi nawykami. Musisz jednak pamiętać, że wyrwanie się ze starej, wygodnej rutyny i utworzenie nowej może być naprawdę trudne. Pomocne będzie uzmysłowienie sobie, dlaczego chcesz wprowadzić zmiany oraz co Cię do tego motywuje. Czy to, że chcesz skupić się na swojej długowieczności? A może to, że chcesz bawić się ze swoimi dziećmi lub wnukami bez przeszkód i bólu? Albo, że brakuje Ci czasu i chcesz znaleźć więcej okazji do ruchu w ciągu dnia — bez konieczności korzystania z siłowni? Bez względu na powód, dla którego chcesz zmienić swój styl życia i częściej siedzieć na podłodze, odkrycie swojego „DLACZEGO” pomoże Ci nadać swoim działaniom właściwy kierunek i sens.

Moje „DLACZEGO”

Powodem, dla którego postanowiłem wdrożyć zasady życia na podłodze była chęć wprowadzenia większej ilości spontanicznego ruchu w czynnościach życia codziennego. Początkowo chciałem sprawdzić w praktyce wiedzę, którą przedstawiam w tym artykule. Wprowadzone zmiany stały się jednak stałą częścią stylu życia, jaki prowadzimy wraz z żoną. Obecnie nie posiadamy w domu żadnych krzeseł, sof, kanap ani foteli. Dzięki temu mamy sporo przestrzeni do swobodnego ruchu podczas wszelkich codziennych aktywności i obowiązków, co pozwala w pełni doświadczać opisanych wcześniej korzyści.

Doświadczenie, jakie zebrałem, żyjąc w ten sposób, pozwoliło mi lepiej zrozumieć konieczność wprowadzania małych ilości ruchu przez cały dzień — tzw. przekąsek ruchowych. Dzięki nim odżywiamy ciało, przeciwdziałamy siedzącemu trybowi życia oraz budujemy sprawność przez cały dzień, nie ograniczając się tylko do sesji treningowych. Ogrom ruchu, jaki możesz wykonać „żyjąc na podłodze” może Cię zadziwić! Również, dzięki temu doświadczeniu znalazłem sposób przeciwdziałania problemom ruchowym, które odczuwali moi podopieczni. Poprzez wprowadzenie w ciągu dnia dodatkowej praktyki ruchowej, utrwalają efekty pracy, którą wykonujemy na treningach.

Jeśli zaciekawił Cię ten temat i chcesz skorzystać z mojego doświadczenia, aby poprawić swoje zdrowie i sprawność, koniecznie skontaktuj się ze mną. Przygotuję dla Ciebie indywidualną strategię wprowadzania nowych nawyków, które przyczynią się do osiągnięcia wymienionych korzyści.

A poniżej mała inspiracja “przekąski ruchowej”, którą możesz zastosować w dowolnym momencie dnia, aby odżywić swoje ciało 😉