trener movnat
Wiosenny powrót do formy

— Obudź się z zimowego snu!

trener personalny Bydgoszcz

Natura budzi się z zimowego snu, a pierwsze wiosenne promienie słońca dodają energii i chęci do działania. Wykorzystaj ten czas i jeżeli jeszcze nie ruszyłeś tyłka po zimowym nicnierobieniu, to jest to najlepszy moment, abyś zaczął się ruszać i ziścił swoje marzenia o superformie 😉 Jeżeli natomiast zimą nie odpuszczałeś treningu, to wiosną odczujesz dodatkowy przypływ mocy, dzięki której wskoczysz na wyższy poziom swojej formy. W każdym razie wyjdź na zewnątrz i korzystaj z możliwości, jakie daje Ci natura.

Jeżeli czytałeś moje wcześniejsze artykuły, to już zapewne wiesz jaką formę treningu preferuję. Tak! Moją specjalnością jest trening MovNat w terenie 😉 Choć trenuję z moimi podopiecznymi w siłowni, aby osiągnąć pewne rezultaty i cele, to nieodłączną częścią naszych zajęć jest ruch na świeżym powietrzu. Trening na sali, czy w innym pomieszczeniu ma wiele zalet, ale warto (a nawet trzeba) wyjść na powietrze i doświadczyć ogromu korzyści, które daje trening na zewnątrz.

W jednym z moich wcześniejszych artykułów pisałem o zaletach i sposobach treningu na świeżym powietrzu w czasie zimy (artykuł przeczytasz TUTAJ).

Trenując wiosną w terenie oprócz korzyści wymienionych we wspomnianym artykule, doświadczysz wiele innych profitów — oto kilka z nich:

– Zwiększenie poziomu witaminy D — dzięki większej ilości słońca, organizm może w naturalny sposób wytwarzać witaminę D, która jest niezbędna dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

– Poprawa nastroju — wiosna to pora roku, która kojarzy się z odradzającą się przyrodą, słonecznymi dniami i cieplejszą temperaturą. Trening na zewnątrz może pomóc w poprawie nastroju i zmniejszeniu stresu.

– Zmniejszenie uczucia zmęczenia — dzięki większej ilości tlenu i słońcu, organizm może łatwiej walczyć z uczuciem zmęczenia, które często towarzyszy nam po zimie.

– Poprawa jakości snu — zwiększona aktywność fizyczna na świeżym powietrzu może pomóc w lepszym odpoczynku i poprawie jakości snu.

Podsumowując, trening na świeżym powietrzu wiosną może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia, a także poprawić kondycję i jakość życia.

Czas zatem, abyś i Ty obudził się z zimowego snu! Do dzieła!

Udaj się do lasu, parku lub innej otwartej, naturalnej przestrzeni.

Wybierz miejsce do swobodnego ruchu, w którym znajdziesz naturalne przeszkody i pomoce treningowe takie jak: zwalony pień drzewa, porządną gałąź oraz drewniany pieniek.

Na początek zdejmij buty…

trening naturalny

Chodzenie boso, zwane również uziemianiem (earthing), może mieć wiele zalet dla naszego zdrowia i samopoczucia. Oto niektóre z nich:

– redukcja stresu i poprawa nastroju

– zwiększenie energii i poprawa snu

– zmniejszenie stanów zapalnych w organizmie

– poprawa krążenia krwi

– redukcja bólu i sztywności stawów

– wzmocnienie mięśni stóp i nóg

– poprawa propriocepcji (zmysł informujący o położeniu i ruchu ciała)

– poprawa równowagi i koordynacji ruchowej

– zwiększenie wrażliwości sensorycznej stóp

– poprawa trawienia i metabolizmu

– wzmacnianie odporności organizmu

(Więcej na temat uziemiania przeczytasz w artykule, który znajdziesz TUTAJ).

Trening zacznij do rozgrzewki, która przygotuje Cię do wysiłku. W trakcie rozgrzewki zwróć uwagę na poprawny oddech.

Następnie przejdź do dalszej części treningu…

movnat polska

Zyskaj więcej siły, wykonaj w pierwszej kolejności podciągnie na gałęzi ze zwisu przodem 3-4 serie po 4-6 powtórzeń.

Jeżeli czujesz, że możesz jeszcze zwiększyć intensywność treningu, to przejdź do kolejnego etapu.

Poniższy zestaw ćwiczeń doda Ci energii, poprawi wytrzymałość oraz będzie niezłym wyzwaniem i zabawą zarazem 😉

Wykonaj jak najwięcej rund w 7 minut:

ruch naturalny

– Czołganie się pod zwalonym pniem drzewa 5m

trener osobisty Bydgoszcz

– Przejście równoważne w przysiadzie wykrocznym po zwalonym pniu drzewa, z drewnianym pieńkiem na barku 5m

movnat polska

– Rzut drewnianym pieńkiem przed siebie 5x

trener movnat

– Zwis oburącz z hakiem skrzyżnym obunóż 10 sekund

Na koniec sesji treningowej udaj się na spacer, podczas którego skup się na świadomym oddechu, oddychaj spokojnie i powoli… poczuj zapach wiosny. Obserwuj otoczenie, to jak przyroda budzi się do życia. Wsłuchaj się w śpiew ptaków, który o tej porze jest niesamowicie intensywny. Poczuj, jak wiosenne promienie słońca przenikają przez Twoją skórę, rozgrzewając ją. Wszystkimi zmysłami zanurz się w naturze i pozwól sobie na chwilę relaksu i wyciszenia po treningu. To połączenie ruchu i natury pozwoli Ci na pełen relaks, a także pozytywnie wpłynie na Twój nastrój i samopoczucie.

Powyższy plan treningu jest jedynie przykładem, najważniejsze, abyś zaczął ruszać się regularnie i każdego dnia znajdował czas na aktywność fizyczną, która będzie odpowiadała Twoim potrzebom i możliwościom. Regularność i systematyczność są kluczowe w procesie poprawy kondycji i zdrowia, dlatego ważne jest, abyś znalazł dla siebie formę ruchu, która sprawi Ci przyjemność i będzie motywująca do dalszych działań. Pamiętaj również o odpowiednim doborze intensywności i długości treningu, dostosowanych do Twojego stanu zdrowia i kondycji fizycznej.

Udanej zabawy! 🙂