Bądź silny, by być pomocnym!
trener personalny bydgoszcz

Powyższe zdanie nie odnosi się jedynie do siły fizycznej lecz jest pewną filozofią, stylem życia… drogą, która definiuje praktyczne podejście do treningu jakie praktykujemy w MovNat.

Czym jest to praktyczne podejście do treningu?

Jest to przede wszystkim praca nad pewnymi kompetencjami fizycznymi przydatnymi w świecie rzeczywistym.

Czy trenując konwencjonalnymi metodami, gdzie w kółko poświęcasz czas na rzeźbienie sylwetki, wzmacnianie i rozciąganie mięśni byłbyś wstanie wykorzystać w realnym świecie wypracowaną w ten sposób „sprawność”?

Przeanalizujmy zatem Twój standardowy trening…

Trenując na siłowni prawdopodobnie chodzisz na mechanicznej bieżni oglądając TV lub spacerujesz po parku z telefonem w ręku… (oczywiście beztroski spacer po parku jest jak najbardziej ok, chodzi o inny kontekst ;))

Ale czy jesteś w stanie długo i intensywnie maszerować w celu dotarcia do konkretnego punku np. będąc w górach na trudnym szlaku lub będąc zmuszonym iść przez długi czas w pełnym skupieniu i z dodatkowym ładunkiem…?

Co z tego, że na siłowni umiesz podnieść ciężką, wyprofilowaną sztangę skoro w codziennym życiu musisz podnosić rzeczy o różnych gabarytach jak np. kamienie w ogródku, meble czy dźwigać zakupy?

Czy jeżeli na Twoim podjeździe leżałoby powalone drzewo, byłbyś w stanie je podnieść i usunąć z drogi?

Jeśli poszedłbyś na wycieczkę z przyjacielem, a ten zraniłby się w nogę i nie mógł chodzić, czy byłbyś w stanie zanieść go w bezpieczne miejsce, gdzie zostałaby udzielona mu pomoc?

movnat polska

Na treningu pewnie podciągasz się na drążku ileś tam razy…

Ale czy w nagłej sytuacji byłbyś w stanie wspiąć się gdzieś szybko i efektywnie…?

Możliwe, że biegasz wiele kilometrów pokonując równe nawierzchnie w supernowoczesnych butach z amortyzacją…

Ale czy jesteś w stanie obudzony w środku nocy np. przez pożar wybiec szybko z domu i biec boso sprintem po pomoc? Czy umiałbyś biec szybko i długo w ten sposób…? 

movnat polska

Prawdopodobnie chodzisz na basen… pokonujesz kolejne długości i odnotowujesz w aplikacji nowe rekordy…

Ale czy w sytuacji, gdzie musiałbyś pomóc tonącemu poradziłbyś sobie…? Dałbyś radę szybko płynąć przez dłuższy odcinek (możliwe, że w ubraniu), głęboko zanurkować (bez okularów), wstrzymać oddech na długi czas, wyciągnąć tonącego, odholować go na brzeg i wykonać resuscytację…?

movnat polska

Czy nadal uważasz, że świetnie pływasz bo „aplikacja pokazuje” wzrost formy?

Czasami może boksujesz na worku w ramach treningu fitness…

Ale czy będąc w sytuacji niebezpieczeństwa, będąc napadniętym jesteś w stanie efektywnie obronić siebie lub swoich bliskich…?

Tych „ale” dotyczących Twojej RZECZYWISTEJ sprawności jest wiele… zastanów się nad tym…

Myślisz, że z pewnością poradziłbyś sobie w tych wszystkich sytuacjach trenując w konwencjonalny sposób…?

To nie jest takie łatwe jak Ci się wydaje…

Możesz również pomyśleć, że pewne sytuacje nigdy Cię nie spotkają…

Jesteś tego pewien?

Realny świat to zupełnie inna rzeczywistość niż ta, z którą masz do czynienia w kontrolowanych, sterylnych i przewidywalnych warunkach na siłowni…

Sprawne ciało to coś więcej niż budowanie mięśni, spalanie tłuszczu i bezmyślne katowanie się na treningach propagowane w popularnych systemach treningowych. 

Prawdziwa sprawność to umiejętność fizycznego przystosowania się i sprostania warunkom, jakie stawia nam codzienne życie.

Oczywiście nie ma nic złego w konwencjonalnym treningu fitness, ale uważam, że warto trenować w odpowiedni sposób, który będzie odzwierciedleniem Twojej REALNEJ sprawności.

Obecnie dostępnych jest wiele metod ćwiczeń.

Zdecydowana większość z nich pomaga Ci w wypracowaniu pewnego poziomu kondycji.

Nie twierdzę, że te metody są złe, ale jeśli chcesz być sprawny i silny, aby być pomocnym Twój trening musi przygotować Cię do różnych wyzwań życia codziennego.

Dlatego właśnie praktykuję MovNat, który jest jedyną metodą fitness i wychowania fizycznego koncentrującą się na naturalnych, praktycznych i użytecznych ruchach. Dzięki praktyce ruchu naturalnego bezpiecznie i stopniowo buduję sprawność w świecie rzeczywistym.

Jeżeli chodzi zaś o wizualne aspekty treningu to smukłe i wyrzeźbione ciało jest pozytywnym efektem ubocznym odpowiedniego treningu ukierunkowanego na sprawność oraz odpowiedniego stylu życia (włączając w to również optymalny sposób odżywiania).

Trenuj zatem intencjonalnie… Sposób w jaki trenujesz, jest sposobem w jaki reagujesz!

Chcesz dowiedzieć się więcej o MovNat i ruchu naturalnym? Koniecznie śledź mojego bloga i czytaj artykuły tu publikowane.

Natomiast jeżeli chcesz doświadczyć w praktyce czym jest ruch naturalny to zapraszam na treningi personalne w Akademii Ruchu Naturalnego w Bydgoszczy.