Ruch naturalny

– czerp siłę z natury…

ruch naturalny bydgoszcz

W dzisiejszym, wygodnym i nowoczesnym świecie zatraciliśmy umiejętność swobodnego i efektywnego poruszania się.

Jako społeczeństwo jesteśmy coraz słabsi, bardziej schorowani i nieudolni fizycznie.

Aktywność traktujemy jak przykry obowiązek, sposób na spalanie kalorii lub katorżniczy trening w celu osiągnięcia mistrzostwa w określonej dyscyplinie sportu.

Ruchu mamy coraz mniej, a jeżeli występuje to w bardzo ograniczonym i wyspecjalizowanym wydaniu.

Zamknęliśmy się w „ludzkim zoo”, które wpływa na nas destrukcyjnie.

Kierując się chęcią pomocy moim podopiecznym szukałem rozwiązania, które będzie miało realny wpływ na poprawę ich sprawności i przywróci naturalny potencjał ruchowy.

W trakcie moich poszukiwań trafiłem na ruch naturalny i metodę MovNat…

MovNat okazał się właśnie tym czego szukałem! Powrotem do korzeni, wyjściem poza schemat i początkiem drogi, którą dziś podążam.

Od tej pory motto przewodnie MovNat – „Być silnym, by być pomocnym” stało się moją misją.

Praktyka ruchu naturalnego wyposażyła mnie w umiejętności ruchowe oraz ogólną kompetencję fizyczną wymaganą w praktycznych sytuacjach życiowych. Taka kompetencja jest ponadczasowa, pozwala mi być silniejszym w życiu codziennym dla siebie i innych.

W ruchu naturalnym pracuję nad takimi umiejętnościami jak poprawne oddychanie, chodzenie, bieganie, skakanie, pokonywanie przeszkód, balansowanie, czworakowanie, wspinanie się, pływanie i nurkowanie, podnoszenie i przenoszenie, rzucanie i łapanie oraz umiejętność samoobrony.

Taki sposób poruszania się jest dla mnie również świetną zabawą.

Kiedy ostatni raz spontanicznie biegałeś, skakałeś, czołgałeś się i wspinałeś się np. na drzewo?

Jak mówi George Bernard Shaw – “Nie przestajemy się bawić, bo się starzejemy; starzejemy się, bo przestajemy się bawić“.

Codzienny ruch jest dla mnie przede wszystkim zabawą, kształtowaniem zdrowego i sprawnego ciała, pozwala mi również być uważnym i świadomym, dzięki temu buduję połączenie z naturą i otaczającym mnie światem.

Jeżeli chcesz posłuchać więcej o tym co mam do powiedzenia w temacie ruchu naturalnego to zapraszam do obejrzenia/posłuchania podcastu z moim udziałem.

Podcast znajdziesz TUTAJ.

Czas zatem się poruszać… poznaj moje doświadczanie…

Wychodzę na zewnątrz… do lasu, niezależnie od pogody… czuję jak czyste, rześkie  powietrze, którym oddycham dodaje mi energii… spaceruję skupiając się na oddechu, po chwili zaczynam biec… przeskakuję przez zwalony pień, dobiegam do strumienia, w którym leżą kamienie… przechodzę po nich starając się zachować równowagę, biegnę dalej… napotykam leżący konar, pod którym zaczynam się czołgać… jestem cały ubłocony… to nic… uśmiecham się, wstaję i biegnę najszybciej jak mogę, tak jakby zależało od tego moje życie… przede mną kolejna przeszkoda… jest nią skała, po której się wspinam na sam szczyt… nie jest to łatwe, ale docieram na górę… rozglądam się i podziwiam piękne widoki… siadam na szczycie góry, zamykam oczy… wyciszam oddech, czuję jak tlen wypełnia każdą moją komórkę… medytuję… czuję otaczającą mnie przyrodę każdym zmysłem… wychodzi słońce i ogrzewa mnie swoimi promieniami… otwieram oczy i czuję, że żyję! Właśnie tym jest Ruch Naturalny!

Teraz Twoja kolej… Wyjdź na zewnątrz, zacznij się ruszać naturalnie!