trener personalny Bydgoszcz
Buduj formę na lata, nie na lato!

— Trenuj w stylu MovNat!

trener personalny Bydgoszcz

Mamy środek lata i w związku z tym coraz częściej spędzamy czas nad wodą. Popularny „plażing” jest dla nas świetnym sposobem na odpoczynek w upalne dni. W końcu możemy cieszyć się upragnionym latem! Odpoczywamy na kocu, delektując się lekturą ulubionej książki, opalamy się i pluskamy w wodzie. Dodatkowo nasze ciała mogą odpocząć od noszenia bluz, swetrów i kurtek, które są nieodłączną częścią garderoby przez większość roku. To zrzucenie „zbroi” w formie ubrań daje nam możliwość zaobserwowania i uświadomienia sobie jak styl życia, który prowadzimy, wpływa na kondycję naszego ciała. Jest to również dobry czas, aby zrewidować realizację noworocznych postanowień… Tak! Chodzi o te noworoczne postanowienia dotyczące chęci zbudowania życiowej formy, które obiecałeś sobie zrealizować od magicznego 1 stycznia… pamiętasz je jeszcze?

Istnieją różne okresy, w których wzrasta zaangażowanie w treningi i dbanie formę. Często można zaobserwować ten wzrost aktywności w okolicach nowego roku, gdy podejmowane są noworoczne postanowienia dotyczące zdrowego stylu życia. Kolejnym intensywnym okresem jest wiosna, gdy spora część ludzi stara się odzyskać formę po zimowym leniuchowaniu. Oczywiście, przed zbliżającymi się wakacjami również można zaobserwować wzmożone wysiłki w celu poprawy wyglądu i kondycji. Wraz z nadejściem ciepłych dni, wiele osób zaczyna intensywnie trenować i stosować rozmaite diety, aby poprawić swoją formę przed wakacjami. Jednak takie podejście, skoncentrowane jedynie na krótkotrwałym rezultacie, często prowadzi do rozczarowania i szybkiego powrotu do starych nawyków po zakończeniu sezonu letniego. Dlatego warto zmienić swoje podejście i zbudować formę na lata, a nie tylko na lato.

Zadbaj o zdrowie i sprawność, a efekty wizualne Twojej sylwetki będą pozytywnym skutkiem ubocznym!

Od wielu lat podkreślam wagę tego, że z roku na rok coraz bardziej dochodzi do degradacji fizycznej i zdrowotnej wśród społeczeństwa. Nowoczesny styl życia, który w dużej mierze wiedzie wielu ludzi, prowadzi niechybnie do utraty zdrowia i sprawności. Mnóstwo osób straciło poczucie sprawczości co do tego, że sami odpowiadają za taki stan rzeczy. Mam na myśli plagę nadwagi i otyłości wśród polskiego społeczeństwa. Problem dotyczy również coraz większej liczby dzieci i młodzieży. I nie, nie mówię tu o genetycznych uwarunkowaniach budowy ciała. Mówię o poważnym problemie, jakim są choroby metaboliczne wynikające z niezdrowego stylu życia. Nasze ciała nie są idealne i mogą mieć pewne „niedoskonałości”, jednak nie możemy akceptować nadwagi i otyłości, które uznawane są za choroby cywilizacyjne stanowiące globalny problem zdrowotny. Niezależnie od standardów urody narzucanych przez społeczeństwo czy modę musimy zadbać o swoje zdrowie poprzez zmianę stylu życia na zdrowszy, w wyniku czego zdrowa budowa ciała będzie pozytywnym skutkiem ubocznym.

Plaża dawniej vs dziś

W sieci krąży wiele zdjęć przedstawiających sylwetki plażowiczów sprzed wielu dekad oraz aktualnych czasów. Przeglądając te zdjęcia, możemy dojść do wniosku, że kiedyś ludzie cieszyli się smukłymi i zdrowymi ciałami, natomiast obecnie plaże pełne są osób ze sporą nadwagą. Oczywiście można znaleźć również fotografie otyłych ludzi z minionych lat i szczupłych z czasów dzisiejszych. Problem jednak polega na tym, że kiedyś normą było bycie szczupłym i zdrowym z mniejszą częścią populacji ludzi otyłych, a teraz jest zupełnie na odwrót. Nasi dziadkowie i zapewne rodzice pamiętają jeszcze plaże, na których było znacznie więcej szczupłych ludzi niż dziś. To, co różni nasze czasy od tych sprzed kilku dekad, jest wspomniany styl życia. Dawniej ludzie więcej się ruszali, jedli zdecydowanie mniej żywności przetworzonej i częściej spędzali czas na świeżym powietrzu. Dziś niestety żyjemy w czasach, gdzie sedentarny (siedzący) tryb życia pozbawia człowieka możliwości do regularnego ruchu, a w szczególności ruchu na świeżym powietrzu. Mnóstwo ludzi spędza większość dnia w pozycji siedzącej, a jeżeli występuje jakiś ruch, to jest on bardzo ograniczony i nieodpowiadający faktycznym potrzebom ciała. Jeżeli należysz do tej grupy ludzi, to koniecznie wprowadź zmiany w swoim stylu życia. Zadbaj o siebie! Ponieważ jeżeli Ty sam tego nie zrobisz, to nikt inny nie zrobi tego za Ciebie! Zacznij żyć bardziej naturalnie! 

Więcej o zdrowym stylu życia przeczytasz TUTAJ.

Bądź w formie cały rok!

ruch naturalny

Ważne jest, abyś zrozumiał, że dbanie o formę i zdrowie powinno być konsekwentnie realizowane przez cały czas, niezależnie od pory roku, warunków pogodowych, nastroju, czy ilości pracy lub obowiązków. Nie szukaj zatem wymówek, szukaj sposobu do działania! Dzięki temu będziesz cieszył się zdrowiem, sprawnością i estetyczną sylwetką przez całe życie.

Jeżeli jesteś gotów działać, to poniższe wskazówki pomogą Ci w osiągnięciu trwałych rezultatów. Stosuj je konsekwentnie, a już nigdy nie będziesz musiał budować formy na wakacje, ponieważ będziesz w formie przez resztę swojego życia 🙂

7 kroków do najzdrowszej i najsprawniejszej wersji siebie

Krok 1 — Ustal długoterminowe cele: Zamiast skupiać się tylko na poprawie wyglądu przed nadchodzącym sezonem plażowym, zdefiniuj długoterminowe cele związane ze swoim zdrowiem i kondycją. Może to być na przykład utrzymanie regularnych treningów przez cały rok, starty w sportowych imprezach takich jak: biegi z przeszkodami, wspinaczka górska, triathlony, biegi górskie, maratony lub inne aktywności, o których zawsze marzyłeś, ale brakowało Ci kondycji. Dobrym celem jest również być w formie dla swoich bliskich, aby móc bez przeszkód bawić się z dziećmi lub wnukami, pomóc przyjacielowi w przeprowadzce, a także być pomocnym dla siebie i innych w wielu nieprzewidzianych sytuacjach codziennego życia (więcej o idei bycia silnym, by być pomocnym, przeczytasz TUTAJ). Określenie celów pozwoli Ci skoncentrować się na procesie, a efekty będą wynikiem Twojej pracy.

Krok 2 — Stwórz zrównoważony plan treningowy: Unikaj treningów niedostosowanych do Twoich potrzeb i możliwości, które mogą prowadzić do przetrenowania i kontuzji. Zamiast tego, postaw na regularność i zróżnicowanie. Urozmaicaj swoje treningi, monotonia może doprowadzić do zniechęcenia i braku motywacji. Wybierz aktywności, które lubisz i które będziesz w stanie kontynuować przez długi czas. Może być to: chodzenie, bieganie, pływanie, trening siłowy, sztuki walki, taniec lub jakakolwiek inna forma aktywności fizycznej, która sprawia Ci przyjemność. Takie podejście nie tylko pomoże utrzymać motywację, ale także pozwoli na rozwój różnych umiejętności fizycznych. Staraj się być aktywnym przez cały rok, a nie tylko w okresie przed wakacjami. Jeżeli natomiast wolisz, aby ktoś pomógł Ci ułożyć odpowiedni plan treningowy oraz zrealizować go w bezpieczny i efektywny sposób, to koniecznie skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego trenera personalnego (więcej o tym, jak wygląda współpraca z trenerem osobistym, przeczytasz TUTAJ).

Krok 3 — Zwróć uwagę na żywienie: Zdrowe odżywianie odgrywa kluczową rolę w budowaniu formy na lata. Zamiast stosować modne i ekstremalne diety o niskiej kaloryczności, postaw na zrównoważony sposób odżywiania. Wybieraj świeże, pełnowartościowe i naturalne produkty spożywcze, takie jak: świeże mięso, podroby, ryby, jaja, sezonowe warzywa i owoce. Unikaj przetworzonej żywności, fastfoodów, napojów słodzonych i nadmiaru węglowodanów oraz cukru rafinowanego. Unikaj również przejadania się. Jedz wtedy, kiedy jesteś głodny i tylko tyle ile potrzebujesz, aby ten głód zaspokoić. Zadbaj również o odpowiednie nawodnienie organizmu. Edukuj się na temat zdrowego odżywiania i ucz się przygotowywać posiłki w domu. Pamiętaj, że dobre odżywianie powinno być traktowane jako styl życia, a nie jako tymczasowy środek przed wakacjami.

Krok 4 — Znajdź motywację wewnętrzną: Wielu ludzi polega na zewnętrznych czynnikach motywacyjnych, takich jak zbliżające się wydarzenia czy opinie innych ludzi. Jednak aby zbudować formę na lata, warto znaleźć motywację wewnętrzną. Zastanów się, dlaczego chcesz być w dobrej kondycji i jakie korzyści długoterminowe przyniesie Ci dbanie o swoje zdrowie. Stwórz osobiste cele i przypominaj sobie o nich regularnie, aby utrzymać motywację na dłuższą metę.

Krok 5 — Znajdź wsparcie: Nie zapominaj o znaczeniu wsparcia społecznego. Znajdź osoby, które podzielają Twoje cele i motywują Cię do działania. Może to być trener personalny, grupa treningowa lub po prostu przyjaciele, z którymi możesz razem trenować. Wspólna motywacja i wsparcie mogą pomóc Ci utrzymać długoterminowe nawyki i przetrwać trudne chwile.

Krok 6 — Utrzymuj zdrowe nawyki przez cały rok: Kluczem do utrzymania formy na lata jest kształtowanie zdrowych nawyków i utrzymanie ich przez cały rok. Niech zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna i dbanie o swoje ciało staną się naturalną częścią Twojego codziennego życia. Niezależnie od pory roku, staraj się utrzymywać te nawyki, aby zapewnić sobie trwałe efekty.

Krok 7 — Bądź wytrwały: Rób postępy stopniowo, budowanie formy wymaga wytrwałości, cierpliwości, systematyczności i determinacji. Nie oczekuj nagłych i spektakularnych zmian. Postaw na stopniowy rozwój i poprawę swoich wyników. Zwiększaj stopniowo intensywność treningów, czas trwania i trudność, aby Twój organizm mógł się adaptować. Pamiętaj, że zdrowa forma to proces, który wymaga czasu i zaangażowania. Nie zrażaj się, jeśli napotkasz przeszkody lub doświadczysz stagnacji. Bądź cierpliwy i nie poddawaj się. Przyjmij podejście “małych kroków”, konsekwentnie dążąc do swoich celów.

Jak trenować latem? — Ruszaj się naturalnie!

wakacyjny trening

Trening na siłowni niesie mnóstwo korzyści, ale w okresie wakacyjnym pozwól sobie na więcej spontanicznego ruchu i zabawy. Spędzaj jak najwięcej czasu na zewnątrz, czerp energię ze słońca i świeżego powietrza, chodź jak najczęściej boso, zaangażuj się w rozmaite gry i zabawy ruchowe takie jak: frisbee, badminton, berek, dwa ognie, rzut do celu, pokonywanie toru przeszkód w różnorodnym terenie itp. Możesz również włączyć do swojego treningu pływanie w akwenach otwartych, bieganie po zróżnicowanym podłożu oraz wiele innych form ruchu naturalnego. Możliwości, aby się poruszać jest wiele… bądź kreatywny!

Więcej o ruchu naturalnym przeczytasz TUTAJ.

Poniżej przedstawiam Ci moją propozycję na wakacyjny trening w stylu MovNat:

🍃 Trening wykonaj w dowolnej, otwartej przestrzeni np.: na plaży, w lesie, ogrodzie, lub parku.

🍃 Do ćwiczeń wykorzystaj to, co znajdziesz w pobliżu. Przydać się mogą kamienie, drzewa lub kłody drewna.

🍃 Trenuj boso i bez koszulki — chłoń witaminę D ze słońca i energię z Ziemii 🙂

Poniższy zestaw wykonaj w 3-5 rundach:

movnat

— Zarzut i wyciskanie pnia drzewa 6x

movnat polska

— Przeciąganie pnia drzewa 20m

movnat polska

— Czworak 20m

trening Bydgoszcz

— Zarzut kamienia na bark 6x

trener Bydgoszcz

— Przysiady równoważne na pniu drzewa z kamieniem na barku 6x

ruch naturalny

— Powrót czworakiem 20m do pierwszego ćwiczenia

Następnie przejdź do kolejnej rundy… trening zakończ po wykonaniu wszystkich rund.

A na koniec w nagrodę możesz schłodzić się w jeziorze 😃

wakacyjny trening

Biwak jako aktywny wypoczynek

Świetnym, alternatywnym pomysłem na aktywność będzie także biwakowanie…

biwak

Wybierz się zatem w teren, rozpal ognisko i wpatruj się w płomienie, jedząc kolację przygotowaną na żywym ogniu, spędź noc pod namiotem lub gołym niebem. Czerp przyjemność z doświadczania i odkrywania piękna natury, obcowania z dziką przyrodą i spokoju, który temu towarzyszy. Może to być również świetna okazja do spędzenia czasu z rodziną lub przyjaciółmi.

Dodatkowo taka forma aktywności będzie niezłym treningiem… aby rozłożyć namiot, nazbierać drewna na ognisko i rozpalić je oraz przygotowywać posiłek na łonie natury musisz wykonać niezliczone ilości skłonów, przysiadów, wykroków, klęków i innych ruchów. Są to ruchy bardzo praktyczne, które pozwolą Ci wykonać zaplanowane zadania i przy okazji będą usprawniały Twoje ciało.

bushcraft
bushcraft

Ps. Po skończonym biwaku pamiętaj o pozostawieniu po sobie porządku!

Jak widzisz budowanie formy na lata, a nie tylko na lato, to klucz do zdrowia i dobrej kondycji przez cały rok. Zatem działaj i ciesz się pięknym latem!